Eğitimler

23
Eki

TiO2 Nanoparçacıklarının Güneş Kreminde Kullanımı

Nanoteknoloji, insanlığa 1 kum tanesinden 100 kat daha küçük bir boyutta çalışma imkânı sağlayan bir bilim dalıdır. Bu imkânın bugün hemen her alanda kullanılmaya başlandığını görmekteyiz. Bu alanlardan biri de kozmetiktir. Bu yazımızda nanoteknolojinin kozmetik ürünlerinden biri olan güneş kremlerindeki yerini inceleyeceğiz.

Aslında düşünüldüğü gibi güneş kremleri tamamen kozmetik sektörüne ait olmanın yanı sıra sağlık açısından da gerekli bir üründür. Güneşten korunmak güneş kremi kullanmaktan önce bilindiği gibi öğle saatlerinde dışarıya çıkmamak, gölgede durmak ve giyinmek gibi basit maddelerle kısmen önlenmeye çalışılıyor. Fakat bu önlemlerin yeterli olmadığı durumlar için güneş kremleri kullanmak zorunluluk haline gelmiş durumdadır. Asıl mesele nasıl bir güneş kremini kullanmalıyız ki vücudumuza daha faydalı olsun.

tio2-nanoparcaciklarinin-gunes-kreminde-kullanimi-

Nanoteknoloji sayesinde günümüzde partikül büyüklüğü 60-195 nm’den 10-15 nm civarına kadar küçültülmüş güneş kremlerine sahibiz. Boyutlardaki bu küçülme kremin vücuttaki kireç gibi beyaz görünümünü yok edip daha şeffaf ve kolay sürülebilir hale getiriyor. Piyasada iki tip güneş kremiyle karşılaşmaktayız. Bunlardan ilki UV ışığını yansıtanlar(fiziksel etkili), ikincisi ise UV ışığını emerek(kimyasal etkili) etkisiz hale getirenlerdir.

Fiziksel etkililerin başında titanyum dioksit içerenler geliyor. Bu aktif kullanılan koruyucular kremin içinde minik partiküller halinde bulunuyor ve vücuda sürüldüklerinde ayna görevi üstlenip UV ışınlarını yansıtıyor.

tio2-nanoparcaciklarinin-gunes-kreminde-kullanimi-

Ayrıca bu tür koruyucular sürüldüğü andan itibaren etkisini gösterir ve tüm gün vücudu korur. Ancak kimyasal koruyucuların önce emilmeleri gerekir bu da güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmelerini gerekli kılar.

Fiziksel koruyuculu güneş kremleri serbest radikal oluşumuna da sebep olmaz. Ancak bazı kimyasal koruyuculu güneş kremleri serbest radikaller oluşmasına sebep olduğundan, deride hasar, tahriş ve yaşlanmaya sebep olurlar. Görüldüğü gibi güneş kremleri de kendi aralarında farklı özelliklere sahiptirler. Kısacası önemli olan güneş ışınlarından kaçarak yaşamak değil, güneşten almamız gereken D vitaminini almak için doğru güneş kremini kullanmayı belirlemektir.

Yazar: Ezgi MEYDANCI (Makine Teknolojileri Kulübü)

Leave a Reply