Eğitimler

26
Eki

Seramik Kullanımında Nanoteknoloji

Son 60 yıla bakıldığında, esas hammaddesi kil olan bu sınıftaki en önemli malzemeler ‘geleneksel seramikler’ olarak bilinen porselen, tuğla, fayans iken buna ilave olarak camlar, yüksek sıcaklık seramikleri de bu gruptan sayılmaktadır. Bu malzemeler hayatımıza elektronik, bilgisayar, iletişim, havacılık gibi geniş bir kullanım alanına sahipken Nanoteknoloji ile bu malzemelerin fonksiyonelliği arttırılıyor. Buna örnek olarak seramik membranlardan konuşabiliriz.

seramik-kullaniminda-nanoteknoloji-

Membranlar, iki fazı birbirinden ayıran yarı geçirgen engellerdir. Ayırma ve filtrasyon işlemlerinde, seramik membranlar;

  • Yüksek sıcaklık ve basınçta kullanım bakterilere
  • Korozyon ve sürtünmeye dayanım
  • Kolay temizlenebilme
  • Uzun ömür gibi nedenlerle polimerik membranlara göre üstün özellikler gösterirler.

Membranların ticari kullanım alanlarından bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Atık suyun arıtılması
  • Deniz suyundan tatlı su eldesi
  • Bira ve şarap sanayi
  • İlaç ve gaz karışımlarının ayrılması seramik membranların ticari kullanım alanlarından bazılarıdır.

Deniz suyunu temizleme ve tuzdan arındırma amacıyla üretilen nanomakineler, aktive edilmiş karbon atomlarından, genişlikleri metrenin milyarda biri kadar olan “mikroborular” üretmekte kullanılabilirler. Elektrik akımıyla harekete geçirilen bu borular deniz suyundaki sodyum ve klor atomlarını ayrıştırabilirler.

seramik-kullaniminda-nanoteknoloji-

Başka bir örnekle araç boyalarının içine katılan mikroskobik seramik partikülleri sayesinde boyanın parlak kalmasını sağlanıyor ve daha kaygan hale gelen araç yüzeyi kir tutmamasıyla açıklayabiliriz. Seramik parçacıkları sayesinde daha dayanıklı hale gelen boya, kolay çizilmiyor. Gelecekte hedeflenen ise araç boyalarının çizildikten sonra kendi kendilerini onarabilecek hale gelmesi.

Seramik ve nanoteknolojinin birbiriyle bağdaşmasını bu gibi örneklerle destekleyebiliriz. Günümüzde seramik malzemelerin kullanımında Nanoteknoloji büyük bir öneme sahiptir. Birçok alanda hayatımızı kolaylaştırmak adına tercih edilir.

Yazar: Sinem ŞAMİ (Maktek Teknolojileri Kulübü)

Leave a Reply