Eğitimler

25
Eki

Platin Nanoparçacıklarıyla Hava Kirliliği Önlenebilir!

Nanoteknoloji, bilindiği gibi çok küçük boyutlarda inceleme yapmamızı sağlayan bilim dalıdır. Bu boyuta ise nano boyut diyoruz. Nano boyuttaki her malzeme nanoparçacıktır.

Peki, nanoparçacıklar ne yapar? Nanoparçacıklar mini boyuttadırlar, renk hilesine izin verirler, çözünürlük, kuvvet, manyetik ve elektriksel iletkenliği bakımından farklılık gösterirler. Anlaşılacağı üzere, nano boyutlu parçacıklar normal boyutlularla aynı özelliklere sahip değillerdir. Bu da bize farklı kullanım şekli imkânı sunar ayrıca nanoparçacıklar doğada vardırlar bunun haricinde ticari amaçla da mühendisliği oldukça fazladır.

platin-nanoparcaciklariyla-hava-kirliligi-onlenebilir-

Bu yazımızda ise platin nanoparçacığının bize sağladığı bir avantaj olan hava temizleme özelliğinden bahsedeceğiz. Araştırmacılar bizlere nanoparçacık halindeki platinin yüksek miktarda katalitik değiştiricide kullanılan normal platinden ve diğer kirlilik önleyici cihazlardan daha az maliyete mal olduğunu ispatladılar.

Platinin nadir bulunan bir element olması (krallara layık tek metal olarak bilinmesi de bu özelliğini abartı bir dille gösteriyor.) onu hem mücevherat hem de katalizörlerde kullanılmak için birebir kılmıştır. Katı haldeki platin en etkili ve pahalı katalizördür.

platin-nanoparcaciklariyla-hava-kirliligi-onlenebilir-

Örnek vermek gerekirse arabalarda katalitik değiştirici olarak kirli hava moleküllerini arabanın egzozundan olabildiğince daha az zararlı moleküller halinde değiştirir. Moleküllerde bulunan atomlar örneğin hidrojen, platin atomları ile bağ kurar bunun sonucunda platin atomları hidrojen atomlarını bırakır ve bu sayede onların diğer moleküller ile tepkiye girmesine izin verirler.

Molekülleri atomlara ayırma işlemi sayesinde platin daha düşük sıcaklıkta bile kimyasal tepkimeye girmesini sağlar. Platininin nanoparcaçık halinde kullanmak tepkimeye girecek olan alan yüzeyini arttırır ayrıca tepkimeye girecek olan platin moleküller yüzdesinde arttırır.

Nanoteknoloji sayesinde bilim adamları daha az miktarda platin kullanarak hem daha az enerji harcayıp hem de daha az maliyet kullanmışlardır.

Yazar: Ezgi MEYDANCI (Makine Teknolojileri Kulübü)

Leave a Reply