Eğitimler

30
Kas

Nanoteknolojinin Uzay Aracına Küçük Roketler Kazandırması

Küçük şeyler daha iyidir veya uzayla ilgilenen insanlar buna inanırlar. Bundan dolayı insanlar, eşyaları daha küçük ve daha hafif hale getirmek için nanoteknolojiye yöneldiler.

Bu insanlar, daha çok, küçük uzay aracı uydularını kullanıyor. Çünkü, onlar daha az maliyetli ve hızlı bir şekilde konuşlandırılabilir. Bu boyuttaki uzay aracı, uzayda çok fazla yer kaplamayan veya ağır olmayan yürütücü güç sistemine ihtiyaç duyar.

nanoteknolojinin-uzay-aracina-kucuk-roketler-kazandirmasi-2

Nanoparticle Field Extraction Thruster (nanoFET) diye adlandırılan bir yöntem vardır. Bu cihazda, nanopartiküller, pozitif voltajda bir elektroda dokunduğumuzda, elektron kaybederek yüklenir. Nanopartiküller yüklendikten sonra onları, bir elektrik alanı hızlandırabilir ve böylece uzay aracına itme kuvveti sağlayabilir.

nanoteknolojinin-uzay-aracina-kucuk-roketler-kazandirmasi-3

NanoFETs, diğer gezegenleri keşfetmek için tasarlanmış olan Galileo gibi uzay araçları için de yararlı olabilir. Küçük olmalarının yanı sıra, NanoFETs’in uzay araştırmalarında ek bir avantajı vardır: Yüklü nanoparçacıkların hızlandırılması için kullanılan voltajı değiştirerek geniş bir aralıkta oluşturulan itme miktarını değiştirebilirsiniz.

nanoteknolojinin-uzay-aracina-kucuk-roketler-kazandirmasi-6

Galileo Uzay Aracı

Bir uzay aracı, bir gezegene yaklaşırken (kendini gezegen etrafında yörüngede gezdirmek veya yörüngesini değiştirmek için), gezegenler arasında gezinirken ihtiyaç duyduğu itmeden daha fazla itmeye ihtiyaç duyabildiği için bu yeteneği yararlıdır. NanoFETs, uzay aracına, birden fazla yürütücü güç sistemi türüne ihtiyaç duymadan gerekli itme aralığını sağlayabilir.

nanoteknolojinin-uzay-aracina-kucuk-roketler-kazandirmasi-5

Yazar: Aslı TÜRKAY (Makine Teknolojileri Kulübü)

Leave a Reply