Eğitimler

28
Kas

Nanoteknoloji Küresel Isınmayı Düzeltebilir Mi?

Nanoteknoloji ilkeleri ve materyalleri birtakım bilim dallarında kullanılmaktadır. Jeomühendislik alanında çalışan bilim adamları, atmosferimizdeki yüksek karbondioksit seviyelerine dayandırılan küresel ısınmaya karşı yollar araştırıyor.

nanoteknoloji-kuresel-isinmayi-duzeltebilir-mi-

Volkanlar bu bilim insanlarına dünyayı soğutmanın bir yolunu sağlamıştır. Bir yanardağ patladığında, partikül ve gaz bulutlarını atmosfere gönderir. Bu bulutlar, kükürt dioksit içerir ve stratosfere kadar yükselebilir. Bu yükseklikte kükürt dioksit su buharı ile birleşiyor ve güneş enerjisini yansıtan sülfürik asit aerosolleri üretiyor. Bunun sonucunda atmosfere yaydığı ısıyı düşürüyor. Yağmurla birlikte sülfürik asit dünyaya döndüğünde, yan etki asit yağmuru olur.Ortaya çıkan atmosferin sıcaklığının düşmesi çok küçük gözükebilir, ancak çevremiz üzerindeki etkisi açısından anlamlı olabilir.

nanoteknoloji-kuresel-isinmayi-duzeltebilir-mi-

Örneğin, ABD Jeoloji Araştırması, 1991’de Filipinler’de Pinatubo Dağı’nın bir patlamasının atmosfere yaklaşık 20 milyon metrik ton kükürt dioksit gönderdiğini ve kuzey yarımkürede yaklaşık yarım derece santigrat dereceye (yaklaşık 1 derece Fahrenheit) soğuğa neden olduğunu tahmin ediyor. Tam bu kısımda nanoteknoloji geliyor. Calgary Üniversitesi’nden bir araştırmacı, volkanların sebep olduğu olumsuz etkileri olmadan dünyayı soğutmak için atmosfere salınabilecek farklı nanofilmlerden oluşan parçacıkları tasarladı.

nanoteknoloji-kuresel-isinmayi-duzeltebilir-mi-

Bir nanofilmin üst tabakası, orta tabakayı oksitlenmeden korur; Orta tabaka ışığı yansıtıyor; Ve alt tabaka disk şeklindeki parçacığı optimum yansıma için yatay olarak yönlendirmek için atmosferin elektrik alanıyla etkileşime girer. Bu yansıma, atmosferimize ulaşan güneş ışığının miktarını azaltır ve küresel ısınmayı telafi etmek için gezegenimizi hafifçe soğutmaya yardımcı olur.

Ayrıca nanoteknoloji ile üretilen ‘LED’, çok az ısı yayarak elektrik enerjisini direk ışığa çeviriyor. Yüzde 90 oranında enerji tasarrufu sağlayan LED bazlı ışık kaynakları, farklı nanokristalleri farklı kombinasyonlarda kullanarak elde edilen beyaz ışıklar, küresel ısınma sorununa başka bir çözüm getirir. LED bazlı ışık kaynaklarıyla küresel ısınmaya yol açan karbon emisyonunun 300milyon ton azaltılabilir.

Yazar: Sinem SAMİ (Makine Teknolojileri Kulübü)

Leave a Reply