Eğitimler

3
Ara

Nanoteknoloji İle Savaş Alanında Tehlikeli Ajanların Tespit Edilmesi

Nanoteknoloji, Birleşik Devletler ordusu tarafından geliştirilen tehlikeli bir ajan azaltma sisteminin önemli bir parçasıdır.

Tehlikeli maddeler, çevrede bulunan kimyasal veya biyolojik maddelerdir. Askerler için, tehlikeli maddeler kimyasal veya biyolojik silahlardan veya çevresel bir felaketten gelebilir. Savunma Tehdit Azaltma Ajansı’nın (DTRA) Koruma ve Tehlike Azaltma programı, tehlikeli ajanları tespit etme ve birliklerini varlıklarına uyandırma ihtimalleri üzerine odaklanmıştır.

Geliştirilen tehlike azaltma sisteminde, bir algılayıcı bir ajan tespit eder ve ajan zararsızlaştırır veya izole etmek için harekete geçerek yanıt verir. Daha sonra bir gözlemciye bir sinyal üretir. Nano ölçekli malzemeler bu sistemin kimyasal temizleme bölümünde moleküler düzeyde çalışarak birkaç şekilde kullanılabilir.

Birimleri ajanlardan korumanın bir başka yöntemi, kendi kıyafetlerini kullanarak toksinleri yok etmek ve toksinlerin kıyafetten cilde nüfuz etmesini önlemek için kullanılmasıdır. Araştırmacılar, kumaşın bir parçası olarak antimikrobiyal reaktif katkı maddeleri kullandıklarında bakteriyel ajanların ortaya çıktıklarında yok olmalarını umuyorlar.

nanoteknoloji-ile-savas-alaninda-tehlikeli-ajanlarin-tespit-edilmesi-2

Buna ek olarak, bir katalitik konvertör toksik kimyasal maddeleri yok eder. Bir asker bir ajana maruz kaldığında, nano malzemelerden yapılmış kumaşlar, kumaştaki gözeneklerin boyutunu küçülterek zehirli maddenin difüzyonunu kısıtlamaya yardımcı olabilir. (Katalitik konvertör ya da katalitik dönüştürücü, motorların egzozlarındaki (dışarı verdikleri gaz) çevreye zararlı maddeleri daha az zararlı maddelere dönüştüren aygıt.)

Yalnızca toksik bir ajan bulunduğu zaman kendiliğinden sızdıran giysiler giymek, terlemeden gelen nemin, giysiler vasıtasıyla çoğu zaman buharlaşmasına izin verir. Bu, toksik ajanlar bulunmadığı zaman askerler bir saunada dolaşır gibi hissetmeyecekleri anlamına gelir.

Nanoteknolojinin gelişmesi ile nano boyuttaki malzemelerin pek çok eşsiz özellikleri açığa çıkmıştır. Nanofiberler gösterdikleri üstün özellikleriyle endüstriyel, tıbbi ve askeri amaçlı birçok üründe geniş bir kullanım ve/veya uygulama alanı bulmaktadır.

nanoteknoloji-ile-savas-alaninda-tehlikeli-ajanlarin-tespit-edilmesi-3

Nanofiberler hafif, oldukça gözenekli ve geniş yüzey alanına sahip, işlevsellik ve mekanik dayanımı yüksek olan yeni nesil malzemelerdir. Nanofiber membranlar; filtrasyon, doku mühendisliği, sensör yapımı, koruyucu maske ve kıyafet yapımı, ilaç salınımı, katalizör desteği, yara kapatıcı, polimerik piller ve kompozit destekleyicisi olarak birçok alanda uygulama bulmaktadır

Araştırmacılar tehlikeli bir ajanı filtreleyen nanofiber matları geliştiriyorlar. Toksik kimyasal veya bakteri molekülleri, nanofiberlerin içine hava akışı sağlanırken, nanofiberlere yapışırlar. Bu paspaslar koruyucu giysiler veya yüz maskeleri olarak kullanılabilir.

Yazar: Burak ÖZDEMİR ( Makine Teknolojileri Kulübü)

Leave a Reply