Eğitimler

30
Eki

nanoteknoloji ile deniz suyunun içilebilir hale getirilmesi

Nano Ozmos

Nano ozmos suyu filtrelemek için karbon nanotüplerinin kullanıldığı bir süreçtir. Nano ozmos tuzdan arındırma amaçlı ortaya koyulmuştur çünkü tuzdan arındırma tesisleri çok pahalıdır ve ağırlıklı olarak deniz kenarındaki şehirler ile zengin ülkelerin yararlanabildiği tesislerdir. Nano ozmosu oluşturan karbontüpler nano boyutta, yani oldukça küçüktürler.

Nano ozmosda karbon nanotüpleriyle oluşturulan bir zar vardır. Su bu zardan geçer. Hijyenik içme suyu bu zardan geçebilirken tüpler sayesinde deniz atıklarının zardan geçişi engellenir. Küçük karbontüplerinin olağanüstü filtreleme yeteneği sayesinde nano ozmos bu tüpleri kullanarak suyu filtreler. İnsan saçından 50.000 kat daha ince olan bu tüplerden sıvılar ve gazlar geçerken daha büyük moleküllerin geçişi engellenir. Resim 1’deki tek duvarlı karbontüpü oldukça detaylı gözükürken, insan gözü bunu gerçek hayatta göremez.

nanoteknoloji-ile-deniz-suyunun-icilebilir-hale-getirilmesi-,

Bu küçük karbontüpündeki detaylar sıvı ve gaz taneciklerinin geçişine izin verirken arıtılmış içme suyu oluşturabilmek için sudaki kirleri bir araya toplar.

nanoteknoloji-ile-deniz-suyunun-icilebilir-hale-getirilmesi-

Resim 2 deki diyagramda bir su örneğine E.Coli denilen içme suyunu kirleten bir bakteri bulaştırılmıştır. Nano ozmos ile filtrelelendikten sonra ise resmin sağ tarafında görülen temiz su açığa çıkmış ve su E.Coli bakterisinden arındırılmıştır.

Nanofiltrasyon

Nanofiltrasyon atıkları filtreleyerek suyu arındıran başka bir seçenektir. Nanofiltrasyon dört kişilik bir aileye günde 1 ila 2 cente mal olan basit, verimli ve ucuz bir sistemdir. Nanofitrasyon, büyük su kaynaklarının olduğu yerlerde oldukça yararlıdır. Örneğin kuyulardan alınan ve saf olmadığı halde içme suyu için kullanılan suların arıtılması için nanofiltrasyon sistemi kolay ve hızlı bir şekilde kurulabilir ve nufüsun yararına hizmete sunulabilir.

Bazı su kaynakları arsenik barındırabilir. Özellikle Güneydoğu Asya ve Çin’de bu değerler oldukça yüksektir. Nanofiltrasyon pasa benzer küçük tanecikleri kullanarak arseniği sudan çeker ve suyu arındırmak için kaynağın en altında toplar. Daha sonra kirleri ve arsenik gibi maddeleri su yüzüne çıkarmak için suya az bir miktar manyetik toz atılır. Bu sayede su, yüzeye çıkan kirlerden arındırılır.

nanoteknoloji-ile-deniz-suyunun-icilebilir-hale-getirilmesi-

Resim 3’teki cihaz satın alınabilir küçük boyutta bir nanofiltredir. 99 dolar değerindeki bu cihaz 40 saniye içinde sudaki bakterilerin %99,9’unu arındırmayı amaçlamaktadır.

Yazar: Demet DUMAN  (Makine Teknolojileri Kulübü)

Leave a Reply