Eğitimler

17
Kas

Nano Seramik Kaplama

Nano seramik kaplama, kimyasal nanoteknoloji esaslı kaplamadır. Sulu ve yağlı çözeltilerin boncuklaşmasını sağlayarak seramik yüzeylerde oluşan kireç ve kir kalıntılarının kolaylıkla temizlenmesini sağlar. Banyo küvetleri, duşlar, bideler ve tuvaletler gözle görülemeyen kir ve bakterilerden korunurlar. İşleme tabi tutulan yüzeyler ile kir parçacıkları arasındaki temas en düşük düzeydedir. Nano seramik kaplamanın su ve yağları itme özelliğinden dolayı çevreden gelen yağlı maddeler gibi kirler, kireç ve yosunlar yüzeye yapışamazlar. İşleme tabi tutulan yüzeydeki kurumuş kirler bile kolaylıkla uzaklaştırılabilir.

nano-seramik-kaplama-

Avantajları

  • Temizlik aralıkları azalır.
  • Kireç oluşumu en aza iner.
  • UV ışınlarına karşı dayanıklıdır.
  • Silikon, balmumu ve yağ içermez.
  • Su ile yağları kolaylıkla boncuklaştırır.
  • Bakteri, küf ve yosun oluşmasını önler.
  • Kirler gözeneklerin derinine kadar nüfuz edemezler.
  • Kir ve kirecin uzaklaştırılmasını %90 oranında kolaylaştırır.
  • Temizlik maddesi kullanımından %90 oranında tasarruf edilir.

Kullanım Alanları

Huzur evleri, oteller, hastaneler, ameliyathaneler ve gıda maddelerinin depolandığı, işlendiği ve hazırlandığı yerler için idealdir.

Lavabolar:  Lavabolarda oluşan kireç lekelerini temizlemek oldukça zor bir iştir ve çoğu zaman kimyasal temizleyiciler kullanılması gerekir. Nano seramik kaplamalı yüzeylerde ise yağ, kireç birikintileri ile diş macunu kalıntıları ve kirler su ve nemli bir bezle temizlenebilir. Temizlik için kimyasal madde kullanımından %90 oranında tasarruf edilebilir.

nano-seramik-kaplama-

Tuvalet ve bideler: Tuvalet ve bidelerde sık sık aşırı kirlenmeler olur. Bunlar idrar taşları ve kireç kalıntılarıdır. Bu kalıntıların temizlenmesi zordur. Ayrıca bunlar itici bir görünüme sahiptir. Nano seramik kaplama yapıldığında bu tür kirliliklerin oluşması önlenebilir. İdrar taşı ile kireç kalıntıları yüzeyde yapışacak yer bulamaz ve su veya bir bezle kolaylıkla temizlenebilirler. Kimyasal maddelerin kullanılması asgari düzeye iner.

nano-seramik-kaplama-

Duvar fayansları: Duvar fayanslarının sık sık temizlenmeleri gerekmez, ancak nemli ortamda bunların yüzeyinde de lekeler oluşur. Bunların temizlenmesi oldukça zordur. Dişleri fırçalarken veya bir şeyleri yıkarken fayanslara su sıçrayabilir. Bunlar da leke oluşturur. Ancak kaplama yapıldıktan sonra bunların su ile kolayca temizlenmeleri mümkün olacaktır.

nano-seramik-kaplama-

Duş tekneleri ve banyo tekneleri: Duş tekneleri ile banyo teknelerinde zamanla birçok kireç lekeleri ve duş bakiyeleri oluşur. Nano seramik kaplama yapılan tekne daha parlak olur ama kaplanan yüzeyin özelliklerinde değişim meydana gelmez. Temizlik zamanından ve temizlik maddelerinden tasarruf sağlanır.

Yazar: Aslı TÜRKAY (Makine Teknolojileri Kulübü)

Leave a Reply