Eğitimler

16
Ara

Nano Parçacıklar Hangi Sistemlerde Üretilir

Nano parçacık üretmek için gerekli aşamalar malzemeyi katı halden atomlara veya iyonlara ayırmaktır. Laboratuvar ortamında cihazlar, bu sürecin daha verimli olabilmesi için çoğu hammaddedeki malzemenin atomik seviyeye kontrol altında parçalanması için tasarlanmışlardır bu sayede atomlar birlikte yoğunlaşarak nano parçacık formunu oluştururlar.

Nano parçacık üretmek için birçok farklı sistem kullanılır. Bu yazımızda sizlere içlerinde en çok kullanılandan bahsedeceğiz.

plasma-source-system

  1. Plasma Source System

Bu sistemde Argon gibi asal gaz çemberin içerisine nüfuz eder. Bu gaz içerisinde nano parçacık formunda oluşturmak istediğiniz malzemenin makroskobik parçacıklarını taşır. Yüksek güçteki telsiz frekans sinyalleri taşıyıcı gaza uygulanarak soğuk çembere nüfus etmeleri sağlanır. Daha sonra iyonlar,nano parçacıklara dönüştürülür.

Not: Bu yöntem genellikle üretim hacmi yüksek metalik nano parçacıklarda kullanılır.

spark-system

  1. Spark System

Bu sistemde iki elektrot arasında kıvılcım oluşturmak için yüksek voltaj kullanılır. Elektrotlar elde etmek istediğiniz nano parçacık materyalinden üretilmiştir. Oluşturulan kıvılcım atomların elektrotların üzerinden buharlaşarak ayrılmasına ve Argon gazı tarafından kondansasyon çemberine nüfuz etmesini sağlar.

Not: Bu yöntem genellikle az miktarda nano parçacık üretmek istenildiğinde kullanılır.

lazer-ablation-system

  1. Lazer Ablation System

Öncelikle materyal (elde etmek istediğiniz nano parçacıkla aynı malzeme olan) fırında belli bir ısıya kadar ısıtılır. Daha sonra lazer ışınını kullanarak atomların buharlaşıp malzemeden ayrılmaları sağlanır. Ayrılan bu buharlaşmış atomlar Argon gazı tarafından kondansasyon çemberine nüfuz eder.

plasma-enhanced-chemical-vapor-deposition-system

  1. Plasma-Enhanced Chemical Vapor Deposition System

Karbon nanotüp üretmek için bu sistemi kullanabilirsiniz. Bu sistem öncekilere göre katı haldeki bir materyalle değil de gaz halindeki madde ile çalışır. Örneğin Metan gazı yüksek güçteki telsiz frekans sinyali içeren iki elektrot arasına nüfuz eder bunun sonucunda plazma oluşur, Metan gibi gazları atomlarına ayırır. Bu atomlar bir elektrota gömülür. Yüzeydeki bu parçacıklar aşı kristali gibi davranır bunun nedeni karbonun doğal biçimde onlara bağlanmasıdır.

Yazar: Tarlan MAHOUTİ (Makine Teknolojileri Kulübü)

Leave a Reply